Sağ dalga yükseliyor; onu kırmanın zamanı geldi! AfD belediyede üst sıralarda yer alıyor ve önümüzdeki eyalet seçimlerinde Almanya’nın üç doğu eyaletinde %30’un üzerinde oy alarak en güçlü parti olması bekleniyor.

Ancak AfD, karmaşık bir sağcı ağın yalnızca parlamentodaki kolu. Bu aynı zamanda AfD’li politikacıların, Nazilerin, CDU’ya bağlı Değerler Birliği üyelerinin ve girişimcilerin bir plan yapmak için bir araya geldiğini kamuoyuna açıklayan „Correctiv araştırmada“ da gösterildi: Göç geçmişi olan insanları topluca sınır dışı etmek.

Tarafların sözde güvenlik duvarlarına güvenmiyoruz. Son yıllarda iktidar ve muhalefet partileri sadece sağcı duygularla hareket etmekle kalmadı, aynı zamanda toplumsal krizlere sağcı ve neoliberal politikalarla da yanıt verdi. Daha sert iltica ve sınır dışı etme yasaları, insanların ekonomik açıdan yaşayabilirliğine dayalı bir göç politikası, polis yasalarının kapsamlı bir şekilde sıkılaştırılması ve refah devletine yönelik sürekli saldırılar.

AfD’nin zemini elinden alabilmek için sorunların temelden ele alınması önemli.

Kapsamlı hukuki gelişmeye aktif olarak karşı çıkan, dayanışma ve adaleti savunan güçlü bir karşı hareketin zamanı geldi. Bunu kendimiz yapmalıyız.

Sosyal girişimlere katılın, sendikalara katılın, günlük yaşamda AfD sempatizanlarına karşı çıkın, mültecileri savunun ve özgürlük hakkını doğrudan mahrum bırakan yerel anti-faşist girişimlere katılın.

Gelin sağ dalgayı birlikte kıralım. 24 Şubat’ta Stuttgart’ta hep birlikte sokaklara çıkalım.